Väliaikainen valmistelutoimielin

VATE eli väliaikainen valmistelutoimielin koostuu Kainuun uuden maakunnan muodostavien organisaatioiden viranhaltijoista. Se johtaa maakunnan toiminnan ja hallinnon valmistelua. VATE käyttää valmistelun päätös- ja puhevaltaa uuden vaaleilla valittavan maakuntavaltuuston toimikauden alkuun asti. VATEn poliittisesta ohjauksesta vastaa sote- ja maakuntauudistuksen ohjausryhmä. Sen puheenjohtajisto (4 hlöä) on läsnä- ja puheoikeudella mukana toimielimen kokouksissa, samoin kuin henkilöstöjärjestöedustus (2 hlöä).

Jäsenet (suluissa varajäsenet)

Pentti Malinen, puheenjohtaja, pentti.malinen@kainuu.fi,
(Paula Karppinen, paula.a.karppinen@kainuu.fi), Kainuun liitto

Maire Ahopelto, vpj., maire.ahopelto@kainuu.fi,
(Esa Ahonen, esa.ahonen@kainuu.fi), Kainuun sote

Jaana Korhonen, jaana.korhonen@ely-keskus.fi
(Kari Pehkonen, kari.pehkonen@ely-keskus.fi), Kainuun ELY-keskus

Anssi Parviainen, anssi.parviainen@kaipe.fi,
(Janne Heikkinen, janne.heikkinen@kaipe.fi), Kainuun pelastuslaitos

Kati Kemppainen, kati.kemppainen@te-toimisto.fi,
(Kirsi Hämäläinen, kirsi.hamalainen@te-toimisto.fi), Kainuun TE-toimisto

Heimo Keränen, heimo.keranen@hyrynsalmi.fi, Hyrynsalmen kunta
(Pasi Ahoniemi, pasi.ahoniemi@paltamo.fi, Paltamon kunta)

Eija Jansson, eija.jansson@kuhmo.fi, Kuhmon kaupunki
(Eija Väätäinen, eija.vaatainen@suomussalmi.fi, Suomussalmen kunta)

Jari Korhonen, jari.korhonen@sotkamo.fi, Sotkamon kunta
(Jari Tolonen, jari.tolonen@kajaani.fi, Kajaanin kaupunki)

Tiina Veijola, valmistelujohtaja, tiina.veijola@kainuu.fi

Puhe- ja läsnäolo-oikeus (henkilöstöjärjestöt, ohjausryhmän puheenjohtajisto ja viestintäpäällikkö)

Ella Kiljunen, ella.kiljunen@kainuu.fi, JYTY
(Anne Ristioja, anne.k.ristioja@ely-keskus.fi, Pardia)

Marjo Kangasharju, marjo.kangasharju@kainuu.fi, TEHY
(Marja Mäntymaa, marja.mantymaa@kainuu.fi, JUKO)

Timo Korhonen, timo.v.korhonen@eduskunta.fi, ohjausryhmän puheenjohtaja

Hannu Korhonen, habakorhonen1@gmail.com, ohjausryhmän varapuheenjohtaja

Raili Myllylä, railianneli.myllyla@gmail.com, ohjausryhmän varapuheenjohtaja

Raimo Piirainen, raimo.o.piirainen@gmail.com, ohjausryhmän varapuheenjohtaja

Eero Suutari, eero.suutari@eduskunta.fi, ohjausryhmän varapuheenjohtaja

Tapani Kemppainen, tapani.kem@saunalahti.fi, Kainuun soten yhtymähallituksen puheenjohtaja

Eeva Mäntymäki, eeva.mantymaki@kainuu.fi, viestintäpäällikkö

Kokousasiakirjat

VATE:n kokousasiakirjat löydät Kainuun liiton Dynasty-tietopalvelusta.